Mar 03 2009

NBA All Star ve Sosyal Medya Kullanımı

Kategori: NBA,Sports MarketingCeyla Kütükoğlu @ 5:10 pm

Facebook All Star İki hafta önce Phoenix’te 58. All Star Maçı oynandı. Batı konferansının 146-119 kazandığı maçın eğlenceli heyecanlı yanı bir yana, maçın öncesinde oyuncular All Star’a seçilmek için neler yaptılar ondan bahsetmek istiyorum.

All Star kadrosu her sene seyirciler arasında yapılan oylama sonucunda belirleniyor. Geçtiğimiz senelerde yabancı oyuncuların kendi uluslarını seferber etmesiyle oy patlaması yaşadıklarını gördük. Özellikle 1.5 milyar Çin nüfusunu arkasına alan Yao Ming, All Star oylaması için en şanslı oyunculardan biri. Amerikalı oyuncular ise bir ulusu seferber etmek yerine yeni yöntemler deniyor. Bu seneki en ilginç yöntem oyuncuların sosyal medya araçlarına yönelmesi oldu.

Geçen sene Toronto Raptors’lı Chris Bosh’un You Tube’a koyduğu eğlenceli videonun ardından All Star maçına ilk 5′de başlaması bu sene pek çok oyuncuyu etkiledi. NBA Star’ları 2009 All Star seçimleri öncesi Facebook, Twitter, My Space gibi platformlarda kendilerine oy toplamaya çalıştılar. Sosyal medya araçlarını bu sene en iyi kullanan ise kendi evindeki All Star’a katılmak için her yolu deneyen Phoenix Suns’lı Amaire Stoudemire oldu. Amaire Stoudemire hem Twitter, Facebook gibi sosyal ağlarla, hem Vote4Amare.com sitesiyle hem de You Tube’a koyduğu 5 bölümlük Amare için oy verin serisiyle oy toplamaya çalıştı. Amare Stoudemire’ın bu başarılı sosyal medya kampanyası işe yaradı ve Amare 2009 All Star maçında Doğu Karmasında ilk 5′te başlamasına yetecek kadar oy topladı.

Oyuncular haricinde firmalarda All Star maçı esnasında sosyal medya ağlarını kullanmayı ihmal etmedi. Adidas, 3 milyon oyla All Star maçının en çok oy alan oyuncusu Dwight Howard’a Adidas web sitesinde özel bir bölüm açtı. Ama Adidas en büyük sükseyi, Youtube’da Dwight Howard’a özel açtığı Adidas logolu bir bölüm, ile yaptı. Yine Flikcr ve Twitter gibi platformlar unutulmadı. Adidas’ın Dwight Howard kampanyası için tıklayın.

NBA, yayıncı kanal TNT ve popüler arkadaşlık sitesi Facebook birlikte All Star maçı için  oldukça güzel bir sosyal medya uygulaması gerçekleştirdi. NBA All Star web sitesine maç boyunca taraftarların canlı olarak biribirlerinin yorumlarını görebilecekleri bir Facebook ekranı eklendi. (Facebook connect uygulaması).Seyirciler hem tüm yorumları hem de arkadaşlarının maç ile ilgili yorumlarını canlı olarak web sitesindeki Facebook ekranından takip edebildiler. Tabii böyle bir platform benzersiz bir hedef kitle ve reklam imkanı yarattığından pek çok firma buna dahil oldu. Kia, Sprite, Play Station bu fırsatı kaçırmayan firmalardan sadece bir kaçı.

Son dönemde politikacıların sosyal medya uygulamalarını hem iyiye hem kötüye kullanmalarına tanık olan bizler için All Star maçı, sosyal medya platformlarının doğru kullanıldığında çok etkili bir iletişim ve tanıtım aracı olacağının en güzel kanıtı olmuş.

Paylaş
 • Digg
 • del.icio.us
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • email
 • FriendFeed
 • LinkedIn
 • MySpace
 • StumbleUpon
 • Technorati
 • Twitter

Tags: , ,

Yorum Yaz