Mar 15 2009

Spor Giyim Markalarının Son Dönem Kampanyaları

Kategori: Sports MarketingCeyla Kütükoğlu @ 4:55 pm

nike-adidasSpor giyim alanında pek çok değişik marka faaliyet göstermekle birlikte iki marka yıllardır başı çekiyor. Bunlar tabii ki Adidas ve Nike. İki marka farklı özellikler taşısa da pek çok ortak noktaları mevcut. Herşeyden önce iki markanın benzer başlangıç noktaları var ve bugün geldikleri nokta aynı. Adidas, 1924 yılında sadece bobsleigh sporcuları için ayakkabı tasarlayan Adi Dassler tarafından bir ayakkabı markası olarak, Nike ise bir atlet ve koçu tarafından geliştirilen koşu ayakkabısı markası olarak ortaya çıktı. Bugün her iki marka da sadece sportif giyim markaları olarak değil, aynı zamanda yaşam tarzı markaları olarak biliniyor. İki marka da performans sporlarından extreme sporlara kadar sporun her alanını kapsadıktan sonra artık sporun ötesine geçti.

Adidas ve Nike’ın koleksiyonları bugün jean haricinde spor dışında da giyilebilecek pek çok kıyafet ve aksesuarı içeriyor. İki marka da ürün gamlarındaki bu açılımları benzer bir trendle birleştirdi. Geçmişe dönüş…Önce Nike kuruluş yıllarına atıfta bulunarak özellikle ayakkabıda 72 yılının modasını günümüze uyarladı ve Cortez 72 serisi çıkardı. Diğer taraftan Adidas, markanın geçmişten bugüne gelen orijinalliğini ve meşhur 3 çizgisini vurgulayan Original serisini piyasaya sürdü.

Son günlerde iki spor markası da bu trendi sürdürmekle birlikte reklam kampanyalarında farklılaşıyor.

Nike daha çok spor ürünlerine ağırlık verip perfomans ürünlerine yönelik reklam kampanyaları yapıyor. Nike’ın güncel kampanyaları, dünyanın en hafif basketbol ayakkabısı için yaptığı ve Kobe Bryant’ın başrolünü oynadığı Ankle Insurance Co. (Bilek Sigorta Aş) kampanyası ile Cesc Fabregas, Joe Cole, Didier Drogba ve Rafael Nadal’ın bulunduğu V for Victory kampanyası.

Adidas ise spor giyim serisi için yaptığı Impossible Nothing’in son versiyonların hemen ardından bu sefer trendy giyim serisi Original için çok eğlenceli bir kampanya başlattı. Adidas’ın Original serisinin 60. yılını kutlamak üzere oluşturulan “Celebrate Originality” (Orjinalliği kutlayalım) kampanyası hem TV, dergi, sinema gibi klasik mecralarda hem de internette karşımıza çıkıyor. Kampanyanın özellikle internet kısmı viral sayılabilecek pek çok filmi içeriyor. Adidas YouTube’un gücünü en iyi kullanan markalardan biri olarak All Star’da yaptığı gibi bu kampanya için de YouTube’da markalı özel bir kanal açmış. Kampanyanın ilk filmi Adidas Originals serisinin 60. yıl ev partisi davetiyesi. İkincisi de ilk filmde davet edilen David Beckham, Kevin Garnett, Guillermo Vilas gibi pek çok ünlü sporcunun yanı sıra Miss Elliot ile Katty Perry gibi trend setter pop ve rap yıldızının katıldığı ev partisi filmi. Her iki filmdeki ünlü isim seçimleri, markanın vermek istediği mesajla oldukça uyumlu olmuş. David Beckham gibi bir moda ikonun yanı sıra Miss Elliot ve Katy Perry gibi pop/rap yıldızları Originals serisinin her kesime hitap ettiğini, Guillermo Vilas ise her yaşa hitap ettiğini gösteriyor.

Daha fazlası için aşağıdaki linklere tıklayabilirsiniz.

Nike – Ankle Insurance Co.

Nike – V for Victory

Adidas – Celebrate Originality

Paylaş
 • Digg
 • del.icio.us
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • email
 • FriendFeed
 • LinkedIn
 • MySpace
 • StumbleUpon
 • Technorati
 • Twitter

Tags: , , ,

3 Responses to “Spor Giyim Markalarının Son Dönem Kampanyaları”

 1. nihat says:

  Yorumlarınız yeni sosial yaşam analizciliğinizin ne denli
  başarılı olduğunun kanıtıdır.
  Kutlarım.
  Saygılarımla,

 2. Ceyla Kütükoğlu says:

  Çok teşekkür ederim Nihat Bey.

 3. adidas türkiye says:

  Çok teşekkürler yazı için

Yorum Yaz