Nis 28 2009

NBA Playofflar

Kategori: NBACeyla Kütükoğlu @ 12:43 pm

playoffsSporda bahar mevsimine tenisle başlamıştım, NBA’yle devam edeyim. NBA’de sezonunun en önemli kısmı playofflar geçen hafta başladı. Playofflar öncesi yıldız bazı oyuncuların sakatlıkları playofflarda beklenen dengeleri değiştiriyor. Örneğin Celtics’te sezon içinde dizinden sakatlanan Kevin Garnett’in playofflarda oynamayacak olması geçen senenin şampiyonu Celtics için büyük bir kayıp. San Antonio Spurs’te Ginobili, Utah Jazz’da da milli oyuncu Mehmet Okur’un yoklukları bu iki takımı etkileyecek güçte faktörler.

Playoff ilk tur eşleşmelerine bakıldığında aslında Cleveland, Lakers, Celtics, Orlando Magic ilk serileri rahat alacağını düşünüyordum, ama son ikisi beni biraz şaşırttı. Süprizlerin en önemli nedeni son bir kaç senede NBA’de dinamikler çok değişmiş olması. Hiçbir takımın ligi domine edemediği gibi, yıldız oyuncuların varlıkları ve yoklukları şampiyon olma yolunda takımları çok etkiliyor. Jordanlı Chicago Bulls’un veya Kobe’li Shaq’lı Lakers’ın ligi domine ettikleri gibi bariz bir üstünlük artık yok. 2004’ün şampiyonu, 2005 finalisti Detroit bugün acaba Clevaland’dan bir maç bile alamazken, LeBron öncesi var olmayan Clevaland’dan sezonun en iyi takımı olarak şampiyonluk bekleniyor. Boston ise yıllar sonra “efsanenin dönüşü” olarak nitelendirilen olağanüstü çıkışını ve şampiyonluğu Garnett’siz tekrarlamayacak gibi görünüyor.

Kısaca playoff eşleşmelerinde ilgi çekecek serilere bir göz atalım:

Batı:

Los Angeles Lakers – Utah Jazz: Mehmet Okur’un sakatlığı ilk iki maçta Utah için önemli bir kayıptı ve Lakers 4-1 seriyi kazandı. Bu sene sahada daha organize, daha iyi bir Lakers ve karşısında daha dağınık bir Utah Jazz vardı. Kobe Bryant fenomeni ile sonunda NBA’de aradığını bulan Gasol’un gösterdği iyi performansa Odom ve Bynum’da eklenince Utah’ın Lakers karşısında çok şansı olamadı ve Utah Jazz elendi. Lakers’ın performansına bakıldığında, bu sene final oynar gibime geliyor.

San Antonio Spurs – Dallas Mavericks: Bir tarafta Tim Duncan- Tony Parker diğer tarafta Jason Kidd ve Dirk Nowitzki. Serinin iki kilit adamı Spurs’te Tim Duncan Mavericks’te ise Jason Kidd, ancak ikisi de artık yılların verdiği yorgunlukla ve beraberinde gelen küçük sakatlıklarla %100 oyunlarından uzaklar. Açıkçası güçlerin dengede olduğu bu seriyi karşı tarafın silahlarını en iyi durduran, savunma prensibine en iyi sadık kalan taraf alacak. Son duruma gore Spurs Tony Parker’ın iyi performansına rağmen Maverick karşısında tutunamıyor ve Mavericks 3-1 önde. Bakalım Spurs büyük bir geri dönüş gerçekleştirebilecek mi?

Diğer eşleşmelerde ise Denver Nuggets, New Orleans karşısında , Houston Rockets da Portland Trail Blazers kaşısında 3-1 önde… Son maçlarda da sonuç değişmeyecek gibi görünüyor.

Doğu:

Doğu’daki seriler, Cleveland serisi hariç batıdan çok daha çekişmeli gidiyor. Şu anda 3 seride 2-2’lik beraberlik var.

Cleveland Cavaliers – Detroit Pistons: Bu seneki durum Ahsen Unakıtan’ın “Rabbim Cleveland” dedi sözüyle özetlenebilir. Cleveland bu sene LeBron James kasırgası ile birlikte önüne geleni deviriyor. Sezon içinde en iyi galibiyet yüzdesine sahip olan Cleveland yıldızlarından yoksun moralsiz Detroit’e hiç şans tanımadı ve seriyi 4-0 kazandı. Sanırım çok yeni bir fikir olmayacak ama ben gene de söyleyeyim, final Lakers- Cleveland olur.

Boston Celtics – Chicago Bulls: Beni en çok şaşırtan playoff birinci tur serisi bu. Garnett’in yokluğundaki Celtics’in geçen seneki perforansını beklemiyodum ama Bulls karşısına bu kadar da zorlanacaklarını tahmin etmemiştim. Celtics, Paul Pierce fiyi oynarsa kazanıyor, kötü oynarsa kaybediyor. Pierce iyi oynarsa ve Ray Allen da gününde olursa Celtics zor da olsa bu seriyi alır diye umuyorum.

Orlando Magic – Philedelphia Sixers: Playofflar da Memo’dan yoksun kaldık, ama Hido’ya doyuyoruz. Hidayet özellikle son maçta son saniyelerde attığı maçı kazandıran üçlüğüyle bu sene playofflardaki tek umudumuz. Bu seride tahmin yürütmek çok zor çünkü bütün maçlar son saniyelerde 2 ya da 3 sayı farkla kazanıldı. Tahmin yok ama gönlümüz Hido dolayısıyla Orlando’dan yana.

Atlanta Hawks- Miami Heat serisi de şu anda büyük rekabete sahne oluyor, ancak her iki takımı da hem sezonda hem de playoff’ta takip etmediğim içinbir yorumda bulunamayacağım.

Paylaş
 • Digg
 • del.icio.us
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • email
 • FriendFeed
 • LinkedIn
 • MySpace
 • StumbleUpon
 • Technorati
 • Twitter

Tags: ,

Yorum Yaz