May 17 2009

Dünyada Spor Sponsorluk Yatırımları

Kategori: Sponsorluk,Spor EkonomisiCeyla Kütükoğlu @ 2:48 pm

Dünyada pek çok şirketin pazarlama ve iletişim faaliyetleri içinde spor sponsorlukları ve bunlara bağlı pazarlama aktiviteleri önemli bir yer tutuyor. Bu sebeple toplam sponsorluk faaliyetleri içinde sporun önemli bir payı olduğu tahmin ediliyor. Küresel kriz spor sponsorluklarında küçük de olsa bir azaltma yaratmış olsa da sporun tanıtım gücü şirketleri cezbetmeye devam ediyor ve spor sponsorluklarına yapılan yatırımlar artış hızını kaybetse de artmaya devam ediyor.

Dünyanın en büyük spor araştırma şirketlerinden Sports Marketing Survey’in yaptığı araştırmaya göre, 2002 yılında tüm dünyada spor sponsorlukları 24.4 milyar dolar iken 2008 yılında bu rakam 43.5 milyar dolara ulaştı. Sözkonusu artış 6 yılda spor sponsorluklarının %78 oranında arttığını gösteriyor. Tahmin edilebileceği üzere futbol, spor sponsorluklarından aslan payını alıyor. 2008 Pekin olimpiyatlarına yapılan sponsorluk yatırımları futbolun ardından ikinci sırayı alırken golf ve tenis yine öne çıkan sporlar. Spor sponsorluğuna yatırım yapan sektörler ise sırasıyla otomotiv, finans, tekstil ve içecek sektörleri.

2008 yılında Avrupa Şampiyonası ve Olimpiyatlar gibi iki büyük spor olayının olması küresel krizin toplam spor yatırımlarını etkilemesine izin vermedi. Ancak 2009’da küresel ekonomik krizin etkisini daha belirgin hissettirmesi bekleniyor. Özellikle spora en çok yatırım yapan otomotiv ve finans firmalarının sponsorluk faaliyetlerini durdurması, bu alandaki sponsorluk yatırımları üzerinde negatif etki yaratıyor. 2009 yılı için Sports Marketing Survey’in tahmini tüm dünyada %2’lik bir artışla toplam 44.8 milyon dolarlık bir spor sponsorluğu yatırımın yapılması. Farklı kaynaklarda daha farklı tahminler var. Özellikle spor sponsorluklarında %40 yakın oranı bulunan Amerika’da firmaların sponsorluk anlaşmalarını yenilememesi veya bitirmesi sonucu 2009 yılında bir düşüş aşanması bekleniyor. Pek çok spor dalı sponsorlarını ellerinde tutabilmek ve yenilerini kazanabilmek için büyük çaba gösteriyor.

Örneğin tenis, kadınlar ve erkekler turunun ortak düzenlediği turnuva sayısını artırarak, izleyici sayısını ve buna bağlı olarak sponsor miktarını artırmayı hedefliyor. Aynı şekilde atletizm (IAAF) yarışları daha TV

2008 yılının Kasım- Aralık aylarında yapılan sponsorluklara baktığımızda ise en yüksek bedelli sponsorluk anlaşmaları içinde giyim sponsorluklarının öne çıktığı görülüyor. Listenin başında Adidas’ın Yeni Zelanda Rugby takımıyla 10 seneliğine yaptığını 90 milyon dolarlık anlaşma görülürken listede toplamda Adidas ve Nike’ın 3’er Puma, Champion ve K-Swiss’in birer anlaşmaları bulunuyor. İlk 30’daki anlaşmaların 28’inin bedellerinin 10 milyonun üzerinde olduğu tahmin ediliyor.

Paylaş
 • Digg
 • del.icio.us
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • email
 • FriendFeed
 • LinkedIn
 • MySpace
 • StumbleUpon
 • Technorati
 • Twitter

Tags: , , ,

Yorum Yaz