Haz 14 2009

NBA’in Yeni Interaktif Platformu

Kategori: Medya,NBA,Spor TVCeyla Kütükoğlu @ 3:15 pm
TiVo

TiVo

Son 10 senede çıkan televizyon teknolojilerinin bazıları TV reklamcılığını olumsuz etkileyebiliyor. PVR, IPTV, video on demand gibi teknolojiler henüz Türkiye pazarından uzakta ancak, Amerika pazarında bu teknolojiler doğrudan kanalların can damarı reklamlara saldırıyor. Bunun sonucunda bu teknolojilerin yaygınlaşması kanalları reklam alanında yeni açılımlara gitmeye zorluyor. IPTV ve video on demand daha gelişme aşamasında iki teknoloji ancak PVR’lar (Personal Video Recorder- Kişisel Video Kaydedici) Amerika’da televizyon reklamcılığının dinamiklerini değiştiren bir teknoloji oldu. 2000’lerin başında DVR ve PVR’lar kendilerini ilk gösterdiğinde televizyoncular karşılarındaki tehditin büyüklüğünü tam olarak ölçemiyorlardı. Tehdit giderek büyüdü ve televizyon reklamcılığına en büyük darbeyi PVR teknolojisinin en gelişmiş ürünü TiVo vurdu.

TiVo izleyicilerin izleyecekleri programları istedikleri saatte, istedikleri şekilde, benzer programlarla birlikte kaydetmesine olanak sağlayan bir nevi kişisel televizyon yaratma aleti. TiVo’nun en önemli ve televizyoncuları en çok korkutan özelliği ise reklamları silebilmesi, yani izleyiciye reklamları hiç izlememe fırsatı vermesiydi. Zamanla televizyoncular ve reklamverenler arasında TiVo tartışmaları başladı. Ya bir gün kimse reklam izlemezse diye TiVo’ya savaşa açan televizyoncular, TiVo’nun artan penetrasyonu ile TiVo ile barışmaya karar verdiler. Nielsen Media istatistiklerine göre, 2008 yılı itibariyle Amerika’nın %30’undan fazlasında TiVo ve çeşitli PVR’lar bulunuyor. Ayrıca PVR sahiplerinin %60 reklamları izlemediği biliniyor. Bu korkutucu rakamlar televizyon kanallarını TiVo ile savaşmak yerine barışmaya ve TiVo uyumlu reklamcılık çağına geçmeye zorladı.

Barış dönemiyle birlikte, TiVo’da artık reklamverenlere tahsis edilebilen interaktif kanallar ortaya çıktı. Bu kanalların linkileri diğer programlar sırasında izleyiciyi rahatsız etmeden ve en önemlisi programın akışı kesilmeden izleyiciye ekstra bir seçenek olarak sunuluyor. İzlemek isteyen izleyiciler bu kanallarda pek çok farklı içerik bulabiliyor. Disney Channels, Mercedes TiVo’nun özel interaktif kanallarıyla TiVo reklamcılığına adım atan ilk reklamverenler oldu.

TiVo’nun interaktif reklam tipini kullanan ilk spor ise tahmin edilebileceği gibi NBA oldu. Amerikan Ulusal Basketbol Ligi, NBA, Los Angeles Lakers – Orlando Magic arasındaki playoff finalleri için TiVo’nun interaktif platfomlarını kullanmaya başlayarak kendine yeni bir interaktif mecra yarattı. TiVo kullanıcıları Tivo’nun ana sayfasındaki NBA ekranına giderek playoflarla ilgili videoları, eski finalleri ve istatistikleri bulabiliyor. NBA linki, ana sayfaya konumlandırıldığı için tüm TiVo kullanıcıları tarafından görülüyor. NBA logusu ve link, ayrıca pek çok programın durdur, oynat ve sil komutlarında da görülebiliyor. Yüksek görünürlüğün haricinde izleyicilere ait tüm istatistiklerin tutulabilmesi, NBA için uygulamanın en önemli getirisi. TiVo’daki NBA kanalının hangi kullanıcı tarafından izlediği, kaydedilen ve izlenilen videoları istatistikleri gibi kısacası reklamveren tarafından takip edilmek istenen her türlü bilgiye sahip.

Türkiye için TiVo hala bir hayal ancak hem Digitürk Plus hem de elektronik üreticilerinin piyasaya sunduğu DVD recorderlar için bir yeni reklam modelleri medya kuruluşlarının planlarına dahil edilmeli. Medyanın içinden biri olarak izlenimim, 4 senedir gittiğim tüm konferanslarda PVR konusu konuşulmasına rağmen hala bizim televizyon kanallarının bırakın interaktif uygulamaları, PVR’ın ne olduğuna dair bir fikirleri olmadığı yönünde. IPTV’nin konuşulduğu bugünlerde özellikle maç yayınları için ülkemizdede interaktif ve izleyiciyi rahatsız etmeyen yeni reklam modelleri üzerine biraz çalışılsa ekrana en çok bağımlı olan spor izleyicisini etkileyebilecek pek çok başarılı uygulama geliştirilebilir.

Paylaş
 • Digg
 • del.icio.us
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • email
 • FriendFeed
 • LinkedIn
 • MySpace
 • StumbleUpon
 • Technorati
 • Twitter

Tags: , , , ,

One Response to “NBA’in Yeni Interaktif Platformu”

 1. muSA says:

  Teşekkürler değerli bilgilerinzii bizim gibiler için paylaştığınız için…

Yorum Yaz