Eki 15 2009

Tekerlekli Sandalye Basketbolu

Kategori: Basketbol,SponsorlukCeyla Kütükoğlu @ 10:03 am

tekerlekliSayıları az da olsa hem dünya çapında başarılı olmuş birkaç spor markamız var. Hidayet Türkoğlu, Mehmet Okur, Kenan Sofuoğlu ve 12 Dev Adam bunlardan birkaçı. Saydığım bu isimler, başarılarıyla birlikte elde ettikleri sponsor ve reklam desteğiyle birer spor markası haline dönüşmeyi başardılar. Tesadüftür ki çoğu basketboldan çıkma. Yine bu isimler gibi başarılarıyla bize gurur veren ancak henüz yeterli kamuoyu desteğine ulaşmamış ve sponsor desteğinden mahrum kalmış bir spor dalı var. Onlar engellerine rağmen hayata tutunmuş ve büyük başarılara imza atmış cesur yürekler. Türkiye’de Tekerlekli Sandalye Basketbol lig şampiyonu Galatasaray ve diğer takımlar başarılıyla yalın bir tebrikten daha fazlasını, herkesin desteğini hak ediyorlar. Tekerlekli Sandalye Basketbol Milli Takımı ve Galatasaray Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı uluslararası düzeyde bizi gururlandıracak önemli başarılar elde etti ve etmeye devam ediyor. Hatta Galatasaray takımı kulübün desteği ile bir marka olma yolunda önemli adımlar attı.

Öncelikle bu spor dalının özelliklerinden biraz bahsedeyim. Bildiğimiz basketboldan çok daha çetin ve zorlu olan tekerlekli sandalye basketbolu kadınlarla erkeklerin karma bir şekilde mücadele edebildiği sayılı sporlardan biridir. Türkiye’de 1996 yılında kurulan Türkiye Tekerlekli Sandalye Basketbol Süper Ligi’nde 10 takım mücadele ediyor. Oldukça zorlu ve rekabetçi karşılaşmaların oynandığı bu ligde, son 3 sezondur Engelsiz Aslanlar adıyla anılan Galatasaray takımı şampiyon oluyor. Engelsiz Aslanlar ligde elde ettikleri namağlup şampiyon olma başarılarının yanısıra 2008-2009 yılında Avrupa Şampiyonlar Ligi Şampiyonu oldu. Ardından 2009 Kasım ayında yine yeilgisiz bir şekilde Kıtalararası Şampiyonayı kazanarak büyük bir başarıya daha imza attı. Tekerlekli Sandalye Basketbol Milli Takımı ise Adana’da oynanan Avrupa Şampiyonası’nda finale çıktı. Yarın İtalya ile oynayacak Milli Takım belki de Türkiye’ye basketboldaki ilk Avrupa Şampiyonluğunu kazandıracak. Ne yazıkki bu mücadele televizyon kanalları tarafından gösterilmiyor.

Kurallarına bakıldığında aynı ölçülerdeki saha ve potayla oynanmasına rağmen bildiğimiz basketboldan biraz farklı. Wikipedia’daki tanıma bakarsak “Tekerlekli sandalye basketbol karşılaşmaları ayakta oynanan basketbol karşılaşmalarıyla önemli ortak özelliklere sahip olmakla beraber, kendine has, benzersiz stiliyle farklı ve ayrı bir yere sahiptir. Yardımlaşma esasına dayalı alan savunması ve adam adama savunma çok sık kullanılır. Sporcuların tekerlekli sandalyedeki hareketlerini ayarlamak için geliştirilen farklı bir top saydırma kuralı ve yüksek bir yoğunluğu olan bu spor, kendi atak sistemini yaratmıştır. Sahadaki hareketi arttırmak için, bir takım genellikle üç defans oyuncusu ve iki pivottan oluşur. Topu alıp yuvarlama en etkili hücum taktiğidir“. Bunun yanı sıra oyuncular fiziksel durumlarına göre puanlandırılıyor. Az puanlı oyuncular avantaj çünkü sahada bulunan oyuncuların toplam puanının 14 geçmemesi gerekiyor. Örneğin kadın oyuncular ve 19 yaş altı genç oyuncuların puanları daha az. Ayrıca fiziksel kapasiteye göre de puanlar değişiyor, yani tekerlekli sandalye basketbolu için bir oyuncunun tamamen engeli olması şart değil. Çeşitli bacak sakatlanmalarıyla basketbol oynayamaz hale gelen sporcular da bu sporu yapabiliyor. Tabii ki bu oyuncular daha yüksek puana sahipler.

Dayanışma, kondisyon, engelleri aşma üzerine kurulu böylesine ilham verici bir spor dalı özellikle elde ettikleri bu başarılarla birlikte kesinlikle daha fazla desteklenmeli. Ne yazık ki futbol harici tüm spor dallarında olduğu gibi başarıları yeterince ses bulamıyor. Hem basketbola hem de diğer sporlara destek veren markaların bu başarıları görerek bu alana yatırım yapması gerekiyor. Tekerlekli sandalye basketboluna yapılacak yatırım markalara, hem iyi bir spor markası ile kendi markalarını güçlendirme hem de bir sosyal sorumluluk projesine imza atma şansı tanıyabilir. Galatasaray Kulubü kendi içinde GS Mobile’ın kampanyasında Engelsiz Aslanları kullanarak bu alanda büyük bir adım attı. Galatasaray, Arda Turan ve Harry Kewell’ın yanında Engelsiz Aslanları kullanarak hem spordaki geniş ağını göstemiş oldu, hem de takımın başarısını onurlandırmış oldu. Engelsiz Aslanlar ve engelsiz tüm basketbolcuların daha çok desteğe ve tanıtıma ihtiyaçları var. Spora yatırım yapan markaların stratejilerini futbola saplanıp kalmadan, başarıyı takip ve takdir ederek, başarıları büyütmek ve başarıyla büyümek üzerine kurmaları gerekir. Tekerlekli Sandalye Basketbolu’da pek çok marka için sosyal sorumluluk alanında doğru bir sponsorluk yatırımı olacaktır.

Tekerlekli Sandalye Basketbolu ve bedensel engelli spor branşları hakkında daha fazla bilgi için:
Türkiye Bedensel Engelliler Federasyonu websitesi http://www.besf.org.tr/
Türkiye Tekerlekli Sandalye Basketbol Ligi Wikipedia makalesi
Engelsiz Aslanlar websitesi http://www.galatasaray.org/basketbol/tekerleklisandalye/

Paylaş
 • Digg
 • del.icio.us
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • email
 • FriendFeed
 • LinkedIn
 • MySpace
 • StumbleUpon
 • Technorati
 • Twitter

Tags: , , ,

One Response to “Tekerlekli Sandalye Basketbolu”

 1. Cavit Torun says:

  Selamlar bende bir tekerlekli sandalye basketbol oyuncusuyum ve aynı zamanda Akdeniz üniversitesi spor yöneticiliğinde okumaktayım. Çalışmanız çok hoşuma gitti teşekkürü size borç bilirim. Bedensel engelliler spor federasyonumuzun resmi liglerinde süper lig, 1.lig ve 2. lig 5 ayrı gurupta toplamda 60 takım her sezon mücadelesini vermektedir bu takımlarımızın mücadele verdiği liglerin isim hakları markalara pazarlanmalıdır diye düşünüyorum bir oyuncu olarak. Bu anlamda Türkiye bedensel engelliler spor federasyonumuzun çalışmalarında yol gösterici olursanız büyük mutluluk duyarım. Sevgi ve saygılarımla…

Yorum Yaz