Ağu 17 2010

Reklamlar nerede ??

Kategori: Sponsorluk,Spor Ekonomisi,Spor PazarlamasıCeyla Kütükoğlu @ 4:20 pm

Samantha F0Herkes yazdı, ben yazmassam ayıp olur. Ne de olsa blogun ana konusu spor pazarlaması ve sponsorluk. Spor Toto Süper Lig’in başlaması ile birlikte göz çarpan ilk şey, 11 takımın göğüs/forma reklamının olmaması oldu. Özellikle bunlar içinde geçen sezonun lig şampiyonu Bursaspor’un da olması, herkesi “Ligimiz madem bu kadar değerliydi bu formaların önü niye boş“ diye veryansın etmeye yönlendirdi. Suçlu kimine göre reklam vermeyen firmalar, kimine göre fiyatı yüksek tutan kulüpler…Suçu herkes birbirine atadursun, bu krizden nasıl çıkılır ona bakmak gerek.

Turkcell sorunsalı

Geçen sezon ve ondan önceki 4 sezonda ligin isim hakkını elinde bulunduran Turkcell, aynı zamanda Anadolu kulüplerini destekleyerek bunların büyük bir çoğunluğuna forma reklamı veriyordu. Turkcell, bu sene hem ligin isim hakkını devretmesi hem de artık takım sporların verdiği desteği azaltma kararıyla Anadolu kulüplerine verdiği desteği de kesti. Turkcell, artık spor sponsorluğunu reklam amaçlı değil sosyal sorumluluk bazlı yürütmek istiyor. Bu sebeple çocuklara yönelik geliştirme projeleri ve bireysel spor dallarını destekleme kararı aldı. İki Grand Slam’de ikinci tur oynama başarısı göstermiş tenisçi Marsel İlhan’ın sponsorluğu buna örnek. Turkcell belki Barcelona’daki Avrupa Atletizm Şampiyonası’nda alınan başarılı sonuçların ardından atletizme belki de yüzme gibi gelişmekte olan başka sporlara yönelecek. Talebin yoğun olduğu futboldansa, bu sporlara yönelmeleri bence ülke sporu için çok iyi ve faydalı bir karar. Tabii bu kararın arkasında Turkcell’in Doğan Grubu’na yeniden reklam vermesi de etkili olmuştur.  3 senedir çok önemli bir mecrayı kullanmayan Turkcell bu açığı sporla kapatıyordu. Spora senelerdir büyük yatırımlar yapan başka firmalar şimdilik futboldan çıkmasalar da benzer kararlar almak üzere. Bir büyük grubu da bireysel sporları desteklerken görebiliriz.

Kulüpler ne yapıyor?

Anadolu kulüplerinin bu sezon göğüs reklamsız kalmış olması sadece Turkcell’in çekilmesine bağlanmamalı. Turkcell bunun sinyalleri önceden veriyordu zaten. Ligin isim hakkını almak demek illa forma reklamı vereceğiz demek de değil. Bu yüzden Spor Toto’ya da bel bağlamamak gerekir. 3 büyüklükleri dışarıda bırakırsak Spor Toto Süper Lig kulüplerinin hiçbirinn en doğru dürüst bir pazarlama departmanı ne de bir sponsorluk stratejisi var. Turkcell’in Anadolu kulüplerine desteği onlar için “Armut piş, ağzıma düş” durumu yarattı. Şimdi Spor Toto’dan aynı şekilde medet umuluyor. Reklamsız kalan kulüpler, reklam için bir takım firmalarla görüşmüştür eminim ancak ya denildiği gibi fazla para istendi ya da yeterince çaba gösterilmedi. 2005 yılı öncesi yani Turkcell’den önce bu kulüplerin formaları boş kalmıyordu, özellikle yerel firmalar bu alanlara reklam verebiliyordu. Mesela geçen sezonun şampiyonu, tartışmaların yoğunlaştığı Bursaspor’a bakmak yeterli. Takım Turkcell’den önce 6 sene boyunca Bursagaz ondan önce de Seravit reklamlı formalarla sahadaydı. Küme düştükleri sezon bile takımın forma reklmaı vardı.Ayrıca Bursagaz yanlış bilmiyorsam 2009-2010 sezonunda yine Bursaspor’a şort reklamı veriyordu. Neden şort reklamı tekrar forma reklamına taşınamadı, bilinmiyor. Bursaspor Başkanı “ciddi teklif gelmedi, şampiyon takıma reklam vermeyen düşünsün” diyor. Ciddi tekliften ne kastettiğini ise muamma.

Görünürlük yeterli ise en iyi reklam mecrası: forma

Kimse reklam vermek istemiyor deniyor ama bence forma reklamı verebilecek gerek yerel gerekse ulusal çapta farklı firmalar bulunabilir. Bahsedilen 500- 600 bin dolar bazı kulüpler için yüksek bir miltar. Ancak bu sezon tüm maçların canlı yayınlanacağını düşünürsek reklam için iyi bir fırsat. Bu parayı verebilecek, bu miktarı yıllık olarak televizyonlara sanal reklam veya başka saçma reklam formatlarıyla harcayan pek çok firma var. Kulüpler, özellikle geçen sene Ziraat Türkiye Kupası sırasında TRT’nin acaip sanal reklamlarına para veren firmaları bile kovalayabilir. Türk reklam sisteminin hala “görünürlük” üzerine işlemesi de kulüpler için aslında büyük bir avantaj. Orta ölçekli bir sürü firma ulusal kanallarda özellikle süper lig karşılaşmasında televizyonda görünmek için can atıyor. Ama diğer tarafta, görünürlük artık büyük sponsorlar için bir amaç değil. Çünkü onlar satışa, üyeliğe en kötü ihtimalle pozitif bir bilinirliğe yol açabilecek sponsorluk ve reklamların peşinde. Bu yüzden forma reklamı gibi sadece görünürlüğe hitap edebilecek bir reklam peşide koşabilecek başka firmalara ihtiyaç var. Reklam satan her kuruluş gibi kulüpler sponsor ve reklamveren tabanını genişletmek zorunda. Aslında sadece kulüpler değil federasyonları da kapsıyacak şekilde Türk spor camiası bir reklamveren ve sponsorluğu kısırlığı içinde. Bütün çarkı 5-6 firma döndürüyor. İki büyük federasyona baktığımızda forma ve malzeme sponsorları haricinde bütün sponsorların aynı olduğunu görüyoruz.  Sadece belli firmaların spora yatırım yapıyor olması biraz diğer firmaların dar vizyonları olmasından kaynaklansa da bu yatırımın onlara iyi anlatılamıyor olmasından da kaynaklanıyor. En son baktığımda, Türkiye’de 17 bin firma reklam veriyordu. Yıllık bütçelerine baktığımızda söz edilen miktarları harcabilecekler, bunların içinde ancak %5′idir. Ama bu bile kulüpler için çok sayıda potansiyel reklamveren demektir. Bir reklam spotunu, aynı reklam kuşağı içinde 4 defa döndüren firmaya gidilip forma reklamının görünürlüğünden bahsedilse belki o formalar boş kalmayacak.. Spor alanında reklam ve sponsorluk kovalayan insanlar biraz geniş düşünebilse daha çok kaynak yaratılabilir… Olmuyor mu? O zaman Samantha Fox var :) )*

1988 yılında Samatha Fox’un İzmir konserinin duyurusu için Altay-Fenerbahçe maçı seçilir. Bu yüzdn Altay takımı sahaya Smatha Fox yazılı formalarla çıkar.

Paylaş
 • Digg
 • del.icio.us
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • email
 • FriendFeed
 • LinkedIn
 • MySpace
 • StumbleUpon
 • Technorati
 • Twitter

Tags: , ,

2 Responses to “Reklamlar nerede ??”

 1. tolsnel says:

  TV kanallari da sirketleri suclasinlar artik neden reklam vermiyorlar diye…

  Samantha Fox sponsorluguna dair herhangi bir yerde bilgi, foto vs. var mi bir yerlerde??

 2. Ceyla Kütükoğlu says:

  Bazı bloglarda o Altay-Fenerbahçe maçında ait fotoğraflar var. Benim kullandığım fotoğraf da o maçtan.

  Buradan da hikayenin tamamını öğrenebilirsiniz. http://tr-tr.facebook.com/note.php?note_id=103931683001075

Yorum Yaz