Mar 05 2011

NBA’in Avrupa Seferi

Kategori: NBA,Sports MarketingCeyla Kütükoğlu @ 11:12 am

nba-europeDavid Stern, küreselleşme hayalini bir adım ileriye taşıyarak bu sezon ilk kez sezon içi maçlarını Avrupa’da oynatıyor. New Jersey Nets – Toronto Raptors arasındaki iki maç bu haftasonu Londra O2 salonunda oynanıyor. İlk maçı 3 uzatma sonunda New Jersey Nets 137-136 kazandı. Böylece NBA, Avrupa’ya nefis bir sezon içi maçıyla girmiş yapmış oldu.

Avrupa’daki sezon içi maçlarının NBA’ye büyük bir kazanç getireceği kesin. Ama hedefte daha büyük bir hamlenin olacağı kouşuluyor. David Stern’ün yardımcısı ve NBA COO’su Adam Silver, yaptığı açıklamada dış pazarlara açılma stratejilerini o pazarlardan gelen yabancı oyuncularla başlattıklarını, bazen tek bir olağanüstü oyuncunun o ülkede NBA’in sevilmesi için çok büyük farklar yaratabildiğini söylüyor. NBA’in basketbolun en büyük ve tek markası olduğunu belirten Silver, Avrupa’da oynanan maçlarla dünyaya açıldıklarını belirtiyor. Silver’ın esas süprizi ise 2021′e kadar bir Avrupa takımını NBA’ye dahil etmek istediklerini söylemesi oldu. Böylelikle NBA’in Avrupa’daki francising operasyonu için büyük bir adım atılmış olacak. Bu takımın Avrupalı oyunculardan oluşan bir karma mı yoksa mevcut Euroleague takımlarından biri mi olacağı hakkında bir bilgi henüz yok. Bu sadece bir plan ve bir hayal.

NBA’in küreselleşme çabaları şampiyonlarını Dünya Şampiyonu olarak adlandırmasının çok daha ilerisine gidiyor. Bir spor dalının veya bir ligin pazarlanmasına en iyi örneklerden biri olan NBA, Amerikan Basketbol Ligi olarak kurgulanmış olsa da farklı ülkelerden pek çok oyuncu ve dünyanın her yerinde taraftar kitlesine sahip olmasıyla, esasında uluslararası bir organizasyon. NBA’in dış pazarlara pazarlamasında Avrupa ve özellikle yeni gelişen Çin önemli bir yere sahip. NBA’in temel pazarlama stratejisine baktığımızda “Global Düşün, Yerel Hareket Et” (Think Global, Act Local) prensibiyle hareket ettiğini görüyoruz. Bu sebeple ana ürün Kuzey Amerika pazarıyla sınırlı olsa bile, diğer pazarlar için yoğun pazarlama kampanyaları yürütülüyor.

NBA, yayınlarının dışında, ulaşılmak istenilen pazarlara bizzat NBA’yi götürerek farklı bir pazarlama stratejisine de sahip. Avrupalı takımlarla NBA takımları arasındaki ilk maç 1987 yılında Milwaukee Bucks ile Tracer Milan arasında Milwaukee Arena’da oynanan gösteri maçı. 1988′de Atlanta Hawks, Amerika dışında hem de Sovyetler Birliği’nde maç yapan ilk takım olurken, NBA takımlarının turnuva formatında Avrupa’da oynamaları ise 1989-1991 arasında düzenlenen Mc Donald’s Championship’le oluyor. Turnuva,  Madrid, Roma, Barcelona ve Paris’te düzenlenmiş. İki NBA takımının Avrupa’daki ilk kez  karşılaşması ise 1993 yılında oluyor. Avrupa’da oynanan ilk sezon öncesi NBA maçı olan Atlanta – Orlando maçları 1993 yılında Wembley Arena’da yapıldı. 2006′dan itibaren ise NBA Avrupa turu organize bir yapıya kavuştu.  2006 yılında Philadelphia 76ers’in ve CSKA Moskova’nın finalini oynadığı turnuva ile başlayan NBA Europe Live Tour, NBA takımlarının Euroleague takımlarıyla oynamalarını sağlayarak NBA’yi Avrupalıların ayaklarına kadar getirmiş oldu. Avrupa Turu’nu pek çok sponsor destekliyor; ama en büyük pay turun ana sponsoru olan ve Avrupa pazarının fethetmek isteyen büyük oyun firması EA Sports’a ait. NBA Europe Live Tour her sene çeşitli sebeplerden dolayı konsept değiştiriyor. 2007′de turnuva konseptinden özel maçlara dönülürken, 2008′de Euroleague’ten izin alınamaması sonucu sadece NBA takımları arasında yapılan özel maçlara dönüştü. NBA Europe Live Tour’da son iki senedir ise iki veya üç maç oynanıyor. Live Tour konseptini henüz başarılı bir şekilde oturtulamasa da sezon içi maçlarını Avrupa’da oynatmak ve NBA’deki Avrupalı bir takım kesinlikle NBA’ye müthiş bir gelir kaynağı olur.

Kaynaklar:
http://www.sporstudyosu.com/nba-dis-pazarlar-pazarlama-stratejileri/
http://www.nba.com/europelive/history.html
http://www.sportindustry.biz/news/view/9349/sibc-11:-nba-wants-european-team-by-2021

Paylaş
 • Digg
 • del.icio.us
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • email
 • FriendFeed
 • LinkedIn
 • MySpace
 • StumbleUpon
 • Technorati
 • Twitter

Tags: , , ,

Yorum Yaz